przykazania mądrego rodzica

Dziesięć przykazań mądrego rodzica

Rodzicielstwo to niełatwe wyzwanie, wymagające wiele wysiłku, wyrzeczeń i ogromnej dawki samokontroli. Chcemy, aby nasze dziecko wyrastało na mądrą, kreatywną i dobrą istotę, czytamy wiele poradników i słuchamy opinii specjalistów, które niestety często zamiast pomagać, wprowadzają zamęt, a w konfrontacji z codziennością często wygrywa w nas nasza zwyczajna, ludzka natura, pełna emocji i sprzeczności. Dopóki jednak nie stracimy z oczu tego, co najważniejsze, wychowywanie pociechy będzie przynosiło nam wiele satysfakcji i pomoże w stawaniu się lepszym człowiekiem. Jak to zrobić? Przygotowaliśmy listę przykazań, po które warto sięgnąć, kiedy sprawy wymkną się spod kontroli.

1. Szanuj swoje dziecko

Często wymagamy od pociech szacunku wobec siebie, jako rodziców, jednak zapominamy, że ono też jest małym człowiekiem i ma takie samo prawo do wyrażania swoich opinii, niezadowolenia czy radości, jak my. Pozwól mu brać udział w rodzinnych decyzjach, pokazuj, że jego zdanie się liczy. A przede wszystkim nie obrażaj malucha i odnoś się do niego z uprzejmością, a będziesz mieć pewność, że w podobny sposób będzie on traktował Ciebie oraz osoby ze swojego otoczenia.

2. Kochaj bezwarunkowo

Bez względu na to, czy Twoja pociecha kiepsko radzi sobie w szkole, jest bałaganiarzem, nie zawsze się słucha albo lubi długo spać, akceptuj ją w pełni i nie uzależniaj okazywanych uczuć od jej zachowania czy posłuszeństwa. Dasz jej w ten sposób poczucie bezpieczeństwa i komfortu, niezbędne dla prawidłowego rozwoju emocjonalnego.

przykazania mądrego rodzica

3. Słuchaj uważnie

To jedyny sposób, aby poznać pociechę i dowiedzieć się, co dzieje się w jej życiu. To także okazja do prowadzenia ważnych rozmów o emocjach, uczuciach, zachowaniach, które pomogą dziecku funkcjonować na co dzień. Jeśli widzisz, że Twoja pociecha chce porozmawiać, usiądź z nią przy stole lub na kanapie i skup całą swoją uwagę na niej. Będziesz mieć pewność, że kiedy pojawi się w jej życiu problem, z którym nie będzie sobie radzić, zwróci się od razu do Ciebie.

4. Wyznaczaj granice

Dziecko musi wiedzieć, na co mu wolno, a na co nie. Nie ma wtedy miejsca na niedopowiedzenia i nieprzewidziane sytuacje, które mogą mu zaszkodzić. Pamiętaj, że wyznaczanie granic to nieodłączny element wychowania i życia rodzinnego. Oznacza to, że jeśli Twoje dziecko będzie potrzebowało własnych granic (np. w postaci pukania zanim wejdziesz do jego pokoju czy nie przeglądania jego wiadomości na telefonie), również musisz to uszanować.

przykazania mądrego rodzica

5. Bądź konsekwentnym rodzicem

Bez względu, jaki model wychowania wybierzesz i jakie granice postanowisz wyznaczyć, trzymaj się pierwotnych założeń. Dla budowania poczucia bezpieczeństwa konsekwencja jest niezwykle ważna. Ćwicz w sobie asertywność i odporność na płacz czy manipulacje, do jakich pociecha będzie próbowała się uciec. To jedyna droga do harmonii w życiu rodzinnym.

6. Nie wyręczaj

Daj dziecku trochę wolności. Pozwól mu uczyć się na błędach i z każdej lekcji wyciągajcie wnioski. Namawiaj je do podejmowania własnych decyzji i rozwiązywania swoich problemów. Przyjmij rolę uważnego obserwatora i ingeruj tylko jeśli zauważysz, że sprawy idą w złym kierunku. Dużo rozmawiajcie. Nauczysz swoje dziecko zaradności i rozwiniesz w nim kreatywne myślenie.

przykazania mądrego rodzica

7. Wyluzuj

Wśród licznych emocji, wielu rad „tych najmądrzejszych”, codziennych sytuacji często zapominamy, że nawet najbardziej napiętą atmosferę można rozładować… śmiechem. Pamiętaj, że nie musisz być rodzicem idealnym, bo tacy nie istnieją. Wystarczy, że wspierasz pociechę i otaczasz ją miłością – nic poza tym się nie liczy. Dlatego czasami po prostu odpuść i ciesz się życiem rodzinnym. W końcu od tego mamy rodzinę – aby wypełniać dom miłością, śmiechem i zrozumieniem.

8. Szanuj decyzje pociechy

Dziecko to dla rodziców nowa nadzieja, niekiedy również na zrealizowanie niespełnionych marzeń. Staraj się jednak nie wywierać nacisku, jeśli Twoja pociecha nie odnajdzie się na zajęciach tanecznych czy mimo talentu, nie będzie chciała rozwijać zdolności muzycznych. Pozwól jej na decydowanie o własnym życiu, inspiruj i pomagaj dążyć do celów, które sobie wyznaczy.

przykazania mądrego rodzica

9. Dawaj dobry przykład

Możemy spędzać godziny na moralizatorskich pogadankach i niekończących się monologach o tym, jak należy żyć i się zachowywać, jednak jeśli nie stosujemy ich w praktyce, na nic się to nie zda. To duże obciążenie dla rodziców, którzy muszą wdrożyć ustalone przez siebie zasady. Jeżeli będą one bowiem dotyczyły tylko dzieci, mali domownicy poczują się dyskryminowani i pokrzywdzeni i szybko zaczną się buntować przeciwko panującej niesprawiedliwości.

10. Pamiętaj o sobie

Poświęcanie dla rodziny swojego życia towarzyskiego, pasji czy pracy, która sprawia przyjemność, nigdy nie jest dobrym pomysłem. Pamiętaj, że Twoje dziecko jest najbardziej szczęśliwe, kiedy szczęśliwi są jego rodzice. Zaspokajając swoje własne potrzeby dajesz też dziecku do zrozumienia, że nie musi spełniać cudzych oczekiwań w drodze do realizacji swoich marzeń.