rozmowa z dzieckiem jak rozmawiać z dzieckiem

Jak rozmawiać z dzieckiem?

Nie ma nic bardziej frustrującego, niż konieczność powtarzania tych samych komunikatów w nieskończoność. A gdyby był łatwiejszy sposób?  Dobra wiadomość: jest i to nie jeden!

Słuchaj swojego dziecka

Rozmowa to nie tylko mówienie, ale również słuchanie. Jeśli chcesz mieć pewność, że Twoja pociecha będzie reagowała na to, co mówisz, zacznij od reagowania na jej słowa albo – w przypadku dzieci, które jeszcze nie mówią – na zachowanie i gesty. Poznaj swoje dziecko, naucz się odczytywać jego nastrój i sygnały, jakie wysyła. Im lepiej je zrozumiesz, tym komunikacja między Wami będzie łatwiejsza.

rozmowa z dzieckiem

Wysyłaj jasne komunikaty

Pamiętaj też, że o ile Ty jako osoba dorosła, jesteś w stanie zrozumieć zachowania i emocje dziecka, to Twoja pociecha nie ma jeszcze takiej wiedzy o świecie, aby w taki sam sposób rozumieć Ciebie. Dziecko może nie wiedzieć, że ciągnąc kogoś za włosy, zadaje mu ból albo że zachowuje się nie tak, jak powinno w danej sytuacji. W jednym, krótkim zdaniu upomnij pociechę, tłumacząc, dlaczego musi zmienić swoje zachowanie i nie wchodź w zbędną dyskusję.

Nie tłumacz

Dzieci mają trudności w skupieniu się, a ich ograniczona percepcja może sprawić, że argumenty dorosłego kompletnie do nich nie trafią. Dlatego nie poświęcaj zbyt wiele czasu na tłumaczenia. Najskuteczniejszym sposobem, aby wyegzekwować cokolwiek od dziecka jest jasny komunikat i konsekwencja. Pamiętaj, że Twoje dziecko nie jest Twoim partnerem i nie musisz wszystkiego starannie mu objaśniać. Zamiast tego upewnij się, że konsekwentnie podchodzisz do przestrzegania zasad. Jasne reguły dają najmłodszym poczucie bezpieczeństwa i stabilizacji.

rozmowa z dzieckiem

Poświęć dziecku 100% uwagi

Kiedy dochodzi już do dłuższej rozmowy z pociechą, nie myj w jej trakcie naczyń ani nie zerkaj na serial w telewizji. Upewnij się, że wokół Was panuje cisza, bez żadnych rozpraszaczy uwagi, usiądźcie naprzeciwko siebie i porozmawiajcie. Dając dziecku sygnał, że Twoja uwaga jest w pełni skupiona na nim, sprawiasz, że czuje się ważne i słuchane, a w przyszłości chętniej będzie zwierzać się Tobie ze swoich problemów, wiedząc, że może liczyć na Twoją uwagę.

Trzymaj nerwy na wodzy

Chociaż to niekiedy bardzo trudne, spokojna rozmowa daje znacznie lepsze rezultaty niż kłótnie i krzyki. Jeśli Twoja złość jest zbyt wielka, odłóż rozmowę na później, uspokój się. Przypomnij sobie, że masz do czynienia z dzieckiem, które wiele rzeczy nie rozumie i niekoniecznie chce zrobić Tobie na złość. Może chcieć zwrócić na siebie uwagę, a może uległo naciskom grupy rówieśniczej. Każdy kij ma dwa końce i warto dać dziecku szansę, aby przedstawiło swoją wersję wydarzeń zanim dokona się odgórnej oceny sytuacji. Powinno to działać w obie strony – jeśli widzisz, że Twoja pociecha się dąsa i nie chce rozmawiać spokojnie, daj jej trochę czasu. Powiedz, że rozmowa jej nie ominie i żeby przyszła porozmawiać, jak już się uspokoi.

rozmowa z dzieckiem

Spędzajcie wspólnie czas

Jeśli chcesz nakłonić pociechę do rozmowy, najłatwiej to zrobić, podejmując wspólne zajęcie. W atmosferze relaksu i śmiechu, dziecko samo się otwiera. Nie musisz naciskać, zadawać pytań – jeśli zapewnisz mu odpowiednią przestrzeń, ono samo wyjdzie Tobie naprzeciw. Czasami to naprawdę takie proste. Wymaga jednak czasu i dużej dawki cierpliwości, ale właśnie tego uczą nas nasze pociechy – stawania się lepszymi, bardziej uważnymi ludźmi.