łapacz snów mama potrafi pokój dziecka

Łapacz snów – ładny dodatek czy prawdziwa magia?

Skąd się wzięły popularne łapacze snów i czy naprawdę chronią nasze dzieci przed koszmarami?

Łapacz snów – indiański amulet

Chociaż aktualnie możemy go kupić na każdym stoisku z pamiątkami, jego historia jest naprawdę imponująca! Łapacz snów wywodzi się z Ameryki Północnej i wiąże się z kulturą i religią ludów indiańskich zamieszkujących tamte tereny. Jego zadaniem było zapewnienie dobrego i spokojnego snu. Łapacze snów wieszane były nad łóżkami domowników lub nad głównym wejściem. Wierzono, że każdy sen, musi najpierw przejść przez amulet. Koszmary były zatrzymywane przez grube sploty łapacza, przepuszczane były tylko piękne i spokojne marzenia senne. Złapane złe sny miały spływać w dół z sieci amuletu i znikać z pierwszymi promieniami słońca. Tradycyjny łapacz snów był najczęściej wykonywany ze sprężystej drewnianej obręczy, w którą wplatano sieć z włosia lub rzemienia. Ozdabiało się go kolorowymi piórami i koralikami – każdy z nich miał swoją magiczną właściwość.

pokój dla dziecka mama potrafi łapacz snów pudrowy róż pościel z falbanami szara urocza poduszka kołdra walizeczki dla dzieci dywanik cotton balls girlanda

Łapacz snów – dzisiejszy dodatek

Na przestrzeni lat łapacz snów stracił swoje magiczne znaczenie i tylko nieliczni wierzą w jego prawdziwą moc. Amulet traktowany jest teraz raczej jako dodatek do pokoju czy wózka niż prawdziwy przeganiacz koszmarów. Kolorowe wstążeczki łapacza dodają uroku każdemu pomieszczeniu i urozmaicają jego wygląd. Ten dodatek świetnie wpisze się w styl vintage czy boho nawiązując do odbytych podróży i styczności z różnymi kulturami. Bardzo łatwo dostać go na straganie z pamiątkami nad morzem czy w górach, łatwo także zrobić go samemu!

Łapacz snów – do it yourself

Marzy Ci się łapacz snów w pokoju Twojego dziecka? Zrób go sama! Wystarczy, że przygotujesz obręcz, w którą później wpleciesz sieć. Oryginalnie Indianie tworzyli sieć z włosia czy zwierzęcego ścięgna – nie martw się, Ty możesz z powodzeniem wykorzystać kolorowe tasiemki czy rzemyki. Obwiąż obręcz tasiemką/rzemykiem i spróbuj utkać sieć własnego pomysłu we wnętrzu amuletu. Kolejny krok? Do dolnej krawędzi łapacza przywiąż sznureczki, koraliki, piórka, tasiemki – co tylko zechcesz. Nie masz cierpliwości do robótek ręcznych? W naszym sklepie znajdziesz różne kolorowe propozycje wykonywane przez nas ręcznie.