pokój dziecięcy w stylu skandynawskim

Pokój dziecięcy w stylu skandynawskim

Styl skandynawski podbija nasze serca swoją prostotą i funkcjonalnością. Projektując wystrój mieszkania staramy się, żeby było ono spójne i utrzymane w jednej konwencji. Czy decydując się na styl skandynawski możemy zastosować go w pokoju dziecięcym?

Styl skandynawski – z miłości do funkcjonalności

Wnętrza w stylu skandynawskim urzekają przede wszystkim prostotą i swoim minimalizmem. Chociaż kraje północne kojarzą nam się raczej z chłodem, mieszkania urządzone są raczej przytulnie i nawiązują do gościnności o domowej atmosfery. Taki klimat uzyskuje się dzięki kilku ważnym elementom – odpowiednim barwom i dodatkom. Pomieszczenia w stylu skandynawskim zdominowane są przez biel, której towarzyszą inne kolory przywodzące na myśl naturę – szary, brązowy, beżowy. Takie połączenia nadają mieszkaniu świeżości i poczucia codziennego obcowania z surową naturą północy. Biały kolor używany jest z jeszcze jednego powodu – ze względu na uwarunkowania klimatyczne, w Skandynawii spora część roku jest szarawa i szybko robi się ciemno. Zastosowana kolorystyka ma odbijać światło i rozjaśniać pomieszczenia. Jak te wszystkie elementy przenieść do pokoju dziecięcego?

Pokój dziecięcy w stylu skandynawskim

Wydawać by się mogło, że pokój dziecięcy w stylu skandynawskim jest prosty do wykonania – wystarczą białe ściany z odrobiną szarości i drewniana podłoga. Niby tak, ale samo zastosowanie podstawowych elementów nie wystarczy by zbudować przytulną atmosferę! Ważną rolę odgrywać będą tutaj dodatki, które sprawdzą się nie tylko w pokoju dziecięcym, ale również w całym mieszkaniu urządzonym w stylu skandynawskim. Na co w takim razie zwracać uwagę i co warto umieścić w skandynawskim pokoju dziecięcym?

  • Oświetlenie

Oświetlenie w skandynawskich wnętrzach jest naprawdę ważne i odgrywa kluczową rolę w budowaniu odpowiedniego klimatu hygge, który przewodzi w tym stylu. Żeby klimat był odpowiedni, należy zrezygnować z mocnego i agresywnego światła i postawić na bardziej intymną atmosferę. Możemy je zastąpić lampami z niezbyt intensywnymi żarówkami, lampkami podłogowymi, girlandami i lampionami. Rozwiązaniem dającym delikatne światło i tworzącym niezwykły klimat są popularne cotton ball lights. Wpiszą się w minimalistyczne i proste wnętrze pokoju dziecięcego w stylu skandynawskim, a jednocześnie nadadzą mu kameralnego charakteru.

cotton balls lampki pokój dziecka mamapotrafi

  • Natura

Skandynawia to natura! Jej niezwykłe bogactwo widać na każdym kroku w mieszkaniach urządzonych właśnie w tym stylu – w pomieszczeniach niemal można poczuć intensywny zapach lasu, miękkość naturalnej wełny czy mroźny wiatr sno. Styl skandynawski to przepiękne drewniane podłogi, meble z surowego drewna, kamienne blaty i wełniane pledy. Właśnie one powinny znaleźć się w pokoju dziecięcym. Meble z naturalnego drewna są trwalsze i lepszej jakości, przez co mogą dobrze służyć nie tylko kolejnym dzieciom, ale nawet dzieciom naszych dzieci 🙂 Drewniana podłoga, chociaż funkcjonalna i ciepła, może potrzebować odrobiny urozmaicenia – pomyśl o pasującym dywaniku.

 

  • Dużo miękkości

Surowość skandynawskiego klimatu i natury złagodzić powinny kolorowe i przytulne dodatki. Biorąc pod uwagę, że w takim pokoju dziecięcym będzie dominować biel i szarość, warto ją czasem czymś rozweselić. Pasujące kolorystycznie poduszki czy narzuty na łóżko, które nadadzą pomieszczeniu odrobiny delikatności. Pamiętaj, że tkaniny zawsze ocieplą wnętrze i sprawią, że będzie bardziej przytulne. Do tego, użycie różnych tkanin jest sposobem na wprowadzenie do surowego wnętrza trochę koloru – dobierz do pokoju dziecięcego poduszki w ulubionym kolorze malucha, lub powieś stonowane girlandy.

  • Miejsce do zabawy

Tego przecież nie może zabraknąć w pokoju dziecięcym, nawet w stylu skandynawskim! Jedną z podstawowych zasad, na których opierają się takie wnętrza jest maksymalny komfort! Jak połączyć to z dobrą zabawą i udaną scenerią? Postaw na uniwersalne atrakcje, takie jak namiot tipi, który może być jednocześnie namiotem Indian, łodzią podwodną i statkiem kosmicznym. Dzięki możliwości realizacji indywidualnych zamówień, możesz dopasować tipi do skandynawskiego stylu pokoju dziecięcego. Martwisz się funkcjonalnością, która przewodzi skandynawskiej myśli? Nie ma po co! Nawet podczas zabawy w polarną ekspedycję, musi być maluchom wygodnie, dlatego zestawy tipi składają się z maty i pasujących poduszek. Dodatkowe dekoracje sprawią, że Wasz kącik do zabawy nie będzie odbiegał od skandynawskiego stylu.